10 Najzaujímavejších Vyhliadkových Veží Na Slovensku
Zaujímavosti

10 najzaujímavejších vyhliadkových veží na Slovensku

Na Slovensku je v súčasnosti postavených viac ako 100 vyhliadkových veží, z ktorých sa nám naskytá krásny výhľad. V nasledujúcich riadkoch Vám predstavíme 10 najzaujímavejších, ktoré lákajú turistov nie len krásnym výhľadom, ale aj zaujímavou architektúrou, či históriou. Dalo by sa povedať, že každá jedna rozhľadňa je svojim spôsobom zaujímavá a uvedomujeme si, že vybrať 10 naj je skutočne náročné, ide o náš subjektívny výber.

1. Vyhliadková veža Tokaj, Malá Tŕňa

Prvé čo si na veži všimnete je jej netradičný tvar, ktorý odráža oblasť, kde sa veža nachádza. Pripomína totiž drevený sud na víno. Vyhliadková veža je verejnosti prístupná od 30. mája 2015 a je vysoká 12 metrov. Okrem netradičného tvaru ponúka čarovný výhľad. V prípade pekného počasia a využitia ďalekohľadu sa môžete pokochať aj susedným Maďarskom. Za optimálne komplexné riešenie architektonického diela získala Cenu verejnosti a Cenu Vydavateľstva EUROSTAV.

Foto zdroj: Vyhliadková veža Tokaj

2. Rozhľadňa Terchovské srdce

Rozhľadňa sa nachádza nad obcou Terchová a stojí na mieste, kde sa nachádzala šibenica vo filme Jánošík. Jej autor sa ju snažil navrhnúť tak, aby sa ponášala na šibenicu. K rozhľadni sa dostanete nenáročnou prechádzkou, ktorej súčasťou je aj náučný chodník venovaný Malej Fatre. Rozhľadňa stojí na vrchole Oblaz, má štyri poschodia, z ktorých sú prístupné tri a je vysoká 30 metrov. Sprístupnená pre verejnosť bola v októbri 2015.

Foto zdroj: Rozhľadňa Terchovské srdce

3. Rozhľadňa Čerešenka

Rozhľadňa je postavená na historicky významnom mieste, kde sa v roku 1312 odohrala bitka pri Rozhanovciach, ktorá je považovaná za najprudší boj v Uhorskom kráľovstve od čias pustošenia Mongolov. Svojim vzhľadom má evokovať formu stredovekej veže. Kamenná stavba je vysoká viac ako 11 m a poskytuje krásne výhľady na prírodu nášho východného Slovenska.

Foto zdroj: Rozhladňa Čerešna

4. Vyhliadková veža Hradová, Košice

Veža bola postavená na mieste, kde kedysi stál stredoveký hrad, v roku 1987 a je vysoká 21,5 m.. Z jej vrchu sa Vám naskytne výhľad na Košickú kotlinu, Hornádsku dolinu, ale aj výhľad na mesto Košice. K veži sa dostanete lesným chodníkom zo strediska Hradová. Ide o nenáročnú trasu trvajúcu cca 20 min.
Vstupné: deti do 120 cm : zdrama; od 121-160 cm: 0,35 €, seniori nad 60 rokov: 0,35 €; deti nad 161 cm a dospelí: 0,70 €
Otváracia doba (2018): Leto + September: denne okrem pondelkov v čase 10:00-18:00 hod Jar +Október – cez víkendy v čase 10:00-17:00 hod. V zime neprístupná.

Foto zdroj: Vyhliadková veža Hradová

5. Vyhliadková veža v Bratislave na Devínskej Kobyle

Ide o rozhľadňu, ktorá síce ešte nie je dostavaná, ale už teraz púta pozornosť širokej verejnosti. Bude postavená v areáli bývalej raketovej základne. Bude vysoká 21 metrov a vzhľadom bude pripomínať Poskytne totiž výhľad až na Zobor, ale aj susednú Viedeň a priľahlé Alpy. Jej vzhľad bude pripomínať pamodlivku zelenú a mala by byť dokončená tento rok na jeseň.

Foto zdroj: Vyhliadková veža v Bratislave

6. Rozhľadňa Háj v Novej Bani

Rozhľadňa sa nachádza na vrchole Háj nad mestom Nová Baňa a slávnostne otvorená bola v októbri 2017. Charakteristická je svojim dvojkrížom umiestneným na streche, s ktorým jej výška dosahuje 21 metrov. Ponúka výhľady na Novobanskú kotlinu, Pohronský Inovec ale aj na časť Podunajskej nížiny. Na stavbu boli použité prírodné materiály – drevo a ryolit, ktorý je pre toto územie typický (kedysi sa tu ťažil)

Foto zdroj: Rozhľadňa Háj

7. Rozhľadňa Púchovskej doliny, Dohňany

Táto 21,5 metrov vysoká rozhľadňa sa nachádza na kopci Tlstá hora nad obcou Dohňany. Bola postavená v roku 2010. Rozhľadňa pozostáva zo 6 poschodí. Za dobrého počasia ponúka výhľad na Strážovské vrchy, Javorníky, Kysucké vrchy, Kľak a Malú Fatru. Rozhľadňa Púchovskej doliny je súčasťou náučného chodníka Tri skaly. Chodník sa rozprestiera v okolí obce Dohňany a je dlhý 13 km.

Foto zdroj: Rozhľadňa Púchovskej doliny

8. Rozhľadňa na Bobrovci, Stará Bystrica

Rozhľadňa sa týči na Starou Bystricou v okrese Čadca. Názov rozhľadne je odvodený od strukoviny bôb, ktorá bola v tejto oblasti kedysi rozšírená potravina. Na prvý pohľad pripomína rozprávkovú hradnú vežu. Jej výška je 16 metrov a ponúka krásny výhľad na slovenskú prírodu. Pri dobrej viditeľnosti môžete vidieť aj Lysú horu v Českej republike. Rozhľadňa je prístupná od roku 2011.

Foto zdroj: Rozhľadňa na Bobrovci

9. Vyhliadková veža Bojnice

Začiatkom júla tohto roku otvorili nad mestom Bojnice zaujímavú vyhliadkovú vežu, ktorá nemôže chýbať v našej tom 10. Mnohí ľudia ju prirovnávajú k chodníku korunami stromov v Bachledovej doline. Pravdou však je, že vzorom pre túto stavbu bola famózna moravská Stezka v oblacích. Vyhliadková veža je vysoká 30 metrov a je postavená prevažne z ocele. Z jej vrcholu smerom nadol vedie tobogán, ktorý však zatiaľ nie je sprístupnený.

Foto zdroj: Vyhliadková veža Bojnice

10. Polomské očko

Ďalšia z tohtoročných stavieb sa nachádza na Horehroní nad obcou Polomka, v okrese Brezno. Postavená je na vrchole Búčnik nad miestnym lyžiarskym strediskom. Pozornosť si zaslúži najmä preto, že ide o jednu z mála atrakcií tohto typu na Horehroní a môže sa pochváliť jedinečnými výhľadmi na hrebeň Nízkych Tatier na čele s Kráľovou Hoľou, Muránsku planinu a Slovenské rudohorie. Veža je 30 m vysoká a dostanete sa ku nej výstupom po lyžiarskom svahu.

Foto zdroj: Polomské očko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *